Bez Pługa / Archiwum

Rocznik 2013

Spis treści numeru 1/2013

Uprawa bezpłużna - od czego zacząć? | 4

Wielu rolników, przestawiając gospodarstwa na bezorkową uprawę roli, zaczyna od zastosowania tradycyjnych bron talerzowych. Jest to błąd, ponieważ konwencjonalna talerzówka nie miesza resztek pożniwnych z glebą lub miesza je w niedostatecznym stopniu. Z drugiej strony dość dobrze je rozcina. Mimo wszystko można powiedzieć, że zwykła talerzówka działa jak pług, czyli odwraca wierzchnią warstwę gleby, co jest efektem niepożądanym. Ostatecznie, celem jest mieszanie gleby bez jej odwracania.

Im więcej uproszczeń, tym słabsza degradacja | 7

Intensywne metody uprawy gleby (w tym płużna) to jeden z czynników jej degradacji. Może nadszedł czas, żeby zacząć temu przeciwdziałać i wszędzie, gdzie jest to możliwe, stosować uproszczenie w uprawie gleby?

Gdzie dżdżownice, tam plony | 10

Ich występowanie uspokaja każdego rolnika, który ma świadomość dobroczynnego wpływu tych organizmów na środowisko glebowe. Obecność dżdżownic wskazuje bowiem na żyzną glebę i dobry stan jej uprawy. Ich 'praca' to nic innego jak naturalna uprawa roli.

Wymierne szkody z ugniatania gleby | 14

Liczne przeprowadzone badania, w tym wieloletnie, nie pozostawiają żadnych wątpliwości: ugniatanie gleby kołami ciągników i maszyn prowadzi do znacznego obniżania plonów wielu uprawianych gatunków roślin.

Zanim wjedziesz na mokre pole | 20

Aby przejazdy maszyn po polu chroniły glebę jej nośność powinna być współmierna do ruchu maszyn. Muszą one poruszać się prawidłowo po powierzchni pola. W tym artykule zawarte są wskazówki co do stosowania istniejącej - w dużej części tradycyjnej - technologii, która nadmiernie zagęszcza glebę, aby nie przynosiła negatywnych efektów.

Uprawa konserwująca - nie tylko obniża koszty | 24

Technologia uprawy konserwującej zdobywa coraz większą liczbę zwolenników w krajach zachodniej części Europy. Wielu rolników widzi w niej szanse na znaczne obniżenie kosztów produkcji. Ale to nie jedyny argument przemawiający za jej wprowadzeniem. Warto przyjrzeć się bliżej tej mało znanej u nas technologii.

Zboże warto kosić wyżej | 28

Do nowych, częściowo kontrowersyjnych trendów w technologii uprawy zbóż, należy stosowanie koszenia wysokiego przy ich zbiorze. Tym, co przekonuje do tej praktyki coraz większą liczbę rolników jest fakt, że wprowadzając taką metodę można znacznie obniżyć koszty. W poniższym artykule przedstawiamy kolejne aspekty tego rozwiązania.

CULTAN: nawożenie inne niż wszystkie | 33

Chyba wszyscy rolnicy znają technikę nawożenia azotem przy pomocy rozsiewacza nawozów - tu generalnie zasada jest prosta: nawóz spada na tarcze, które go równomierne rozrzucają po powierzchni pola. W dużej części gospodarstw stosuje się również nawożenie płynnymi nawozami, wtedy rozprowadzane są one po powierzchni pola za pomocą specjalnych dysz lub węży montowanych do belki opryskiwacza. Ci rolnicy, którzy mają siewniki z podsiewem nawozu, mogą stosować stałe lub płynne nawożenie pod korzenie rosliny podczas siewu. Jednak ilu rolników słyszało o metodzie nawożenia CULTAN?

Szeroki zakres zastosowania | 38

Poettinger Synkro 3030 Trzymetrowy kultywator z serii Synkro 3030 ujawnił się w naszym teście jako prawdziwy wielozadaniowiec. Zawieszane narzędzie austriackiej firmy Poettinger można stosować zarówno do płytkiej uprawy po żniwach, jak i do głębokiego spulchnienia.

Quo vadis, cultus agri? | 42

System uprawy płużnej, stosowany od dziesięcioleci, choć krytykowany z uwagi na znaczące koszty i dużą pracochłonność, nadal dominuje w rolnictwie zarówno w naszym kraju, jak i w Europie. Jednakże jest to najbardziej energochłonny i kosztowny element w produkcji roślinnej. Szacuje się, że orka pochłania, w zależności od gatunku uprawianej rośliny i warunków siedliskowych, od 30 do 60% całego nakładu paliwa zużywanego na produkcję danej rośliny, a jej udział w nakładach pracy waha się od 20 do 40%. Tendencje pokazują, że światowe rolnictwo coraz  śmielej zmierza w kierunku uproszczeń, powoli odchodząc od orki.

Desykacja kukurydzy Roundupem | 51

Elastyczność produkcji kukurydzy na nasiona można znacznie poprawić poprzez stosowanie preparatu Roundup przed zbiorem. Taka praktyka stosowana jest szczególnie w krajach, w których opryskiwacze samojezdne są dostępne w wystarczającej ilości lub zastosowanie oprysku lotniczego jest dozwolone. Oto jak to wygląda na Węgrzech.

Od podstawy do wysokich plonów | 54

Z początkiem sezony letniego firma Monsanto wprowadziła na polski rynek dwa preparaty ochrony roślin: Roundup MAX 2 - herbicyd nieselektywny w formie granulatu i Latitude 125FS - środek chroniący przez zgorzelą podstawy źdźbła.