Bez Pługa / Rolnik-Kontruktor / Niższe koszty - "Bez Pługa" 6/2017
Bez Pługa / Rolnik-Kontruktor / Niższe koszty -
Kiedy rozpoczynaliśmy naszą akcję „Rolnik konstruktor”, wydawało nam się, że nie ma zbyt wielu rolników, którzy w zaciszu swoich garaży czy warsztatów tworzą maszyny do pracy w polu. Jednak liczba konstruktorów zgłaszających się do redakcji „Bez Pługa” przerosła nasze oczekiwania i już dziś możemy potwierdzić, że konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku. W bieżącym wydaniu zapraszamy na Lubelszczyznę do kolejnego rolnika, który wziął sprawy w swoje ręce i stworzył maszynę do swojego gospodarstwa.


Pan Jacek Bernard (na zdjęciu z córką Marysią) jest kolejnym laureatem naszego konkursu „Rolnik konstruktor”. Twierdzi, że dzięki przejściu na uprawę bezorkową udało mu się obniżyć zużycie paliwa w gospodarstwie o około 40%.

(...) Pan Jacek Bernard, który rozpoczął uprawę bezorkową w swoim gospodarstwie w roku 2010. Przez pierwsze dwa lata połowa areału była wciąż jeszcze uprawiana pługiem. Potem zaniechał orki w całym gospodarstwie. Wspomina, że jego ojciec był przeciwny eksperymentom na tak dużą skalę, ale dał synowi wolną rękę i dziś jest z tego zadowolony (...).
Tak wygląda plantacja rzepaku ozimego od siewu do kwitnienia. Za sprawą uprawy pasowej plony rzepaku się ustabilizowały i obecnie w zasadzie niezależnie od przebiegu pogody oscylują w okolicy 4,5 t/ha. 

Jeden przejazd
Pan Jacek początkowo chciał kupić gotowy agregat, jednak ceny nowych urządzeń były dla niego nie do zaakceptowania. Po namyśle postanowił więc spróbować swoich sił jako konstruktor. Główną ramę agregatu rolnik zbudował samodzielnie z profili zamkniętych i ceowników. Do niej w dwóch rzędach przykręcił słupice pochodzące z kultywatora ścierniskowego, pomiędzy którymi jest 37 cm odstępu. Za słupicami znajduje się wał pierścieniowy wykonany na zamówienie w jednym z zakładów produkujących maszyny rolnicze. Nad elementami roboczymi znajduje się skrzynia przejęta ze starego siewnika pneumatycznego marki Kuhn. Napęd aparatu wysiewającego pochodzi z wału dogniatającego, a transport wysiewanego materiału odbywa się pneumatycznie. Aby uzyskać lepsze wschody, rolnik zmodyfikował redlice i zaopatrzył je w kółka dociskowe wymontowane z wózków transportowych (...).
 Agregat pana Jacka ma dość krótką i zwartą konstrukcję. Element spulchniający z nakładką, która w minimalnym stopniu powoduje wyciąganie mokrej gleby na powierzchnię, pierścień wału dogniatającego oraz redlica wysiewająca są umieszczone w jednej linii. Do pracy z agregatem na pofałdowanych polach wystarcza ciągnik o mocy 145 KM.

(...) Jeśli zachodzi taka potrzeba, redlice wysiewające można zdemontować i wykorzystywać agregat tylko do wgłębnego wysiewu nawozów – właśnie w taki sposób rolnik używa swojej maszyny przed siewem buraków. W planach ma wykonanie adaptacji, która umożliwi zamontowanie skrzyni nawozowej na przednim podnośniku ciągnika i pozwoli na wykorzystywanie jej do wgłębnego podawania nawozu za łapami kultywatora Synkro (...).


Od początku swojej przygody z uprawą bezorkową rolnik wykorzystywał do uprawy głębokiej kultywator Pöttinger Synkro. Obecnie zamierza użyć go do jednoczesnego głębokiego dozowania nawozów mineralnych.
 
Pomocne dżdżownice
(...) Gospodarz przyznaje, że dzięki przejściu na uprawę uproszczoną i pasową udało mu się obniżyć zużycie paliwa w gospodarstwie o 40% w porównaniu do uprawy płużnej. Dodatkowo po odstawieniu pługa zniknął problem ze wschodami na górkach, a same wschody są bardziej wyrównane i szybsze w porównaniu do tych na polach sąsiadów pracujących w technologii orkowej. Maszyną własnej konstrukcji rolnik wgłębnie wysiewa Polidap pod buraki, a wiosną przeprowadza dodatkową uprawę kultywatorem i sieje buraki. Potas jest aplikowany rzutowo i pochodzi z nawozu Korn-Kali. Rolnik stara się wysiewać poplony, szczególnie pod rośliny jare. Do tego celu wykorzystuje głównie gorczycę lub facelię, lub ich mieszankę. Jak mówi rolnik, po kilku latach uprawy bezorkowej zauważył, że ziemia stała się łatwiejsza w uprawie, a na polach, gdzie rzepak był wysiewany w technologii pasowej, znacznie zwiększyła się liczba dżdżownic, które skutecznie zajmują się resztkami pożniwnymi. Przy okazji dżdżownice spulchniają glebę, co ma niebagatelny wpływ na jej jakość i chroni przed erozją (...).Groch ozimy i pszenica ozima w gospodarstwie pana Jacka są wysiewane przy użyciu siewnika Fokus T driver z Unii. Rolnik jest zadowolony z jakości pracy sekcji doprawiającej i redlic talerzowych. We własnym zakresie zamontował na siewniku układ hydrauliczny napędzany przez WOM ciągnika.

Brzydkie pola
(...) Kiedy gospodarz rozpoczynał przygodę z uprawą bezorkową, najbardziej bał się dużej presji chwastów, którą go wszyscy straszyli. Jednak po siedmiu latach nieużywania pługa nie zaobserwował on nasilenia występowania niepożądanych roślin. Zdaniem Pana Jacka coraz więcej rolników będzie przechodziło na uprawę bezorkową, ponieważ jest ona tańsza, efektywniejsza i bardziej przyjazna środowisku naturalnemu w porównaniu do uprawy orkowej (...).
 

Autor: Michał Wołosowicz
e-mail: m.wolosowicz@oikos.net.pl

Więcej przeczytacie w "Bez Pługa" 6/2017.